automn

معرفي كلي سنگ هاي قيمتي

automnRight
social
about درباره وبلاگ
# موضوعات
#

معرفي كلي سنگ هاي قيمتي

معرفی سنگ یشم و خواص درمانی آن

پنج شنبه سی یکم 4 1400

سنگ یشم یا جید اسمی است که مشترک برای نفریت و جیدیت استفاده می شود و اینکه نفریت یک نوع سیلیکات منیزیم و کلسیم و جیدیت یک نوع سیلیکات آلومینیوم و سدیم است. در زمان های قدیم از یشم و خواص آن بسیار استفاده می شده. نمونه آن برای برقراری رابطه بین عالم کیهانی و در علم پزشکی استفاده می شد. از یشم برای جواهرات استفاده زیاد میشد که نمونه آن حکاکی روی نگین و کاروینگ از موارد رایج دراستفاده از یشم در جواهرات است.
ازسنگ نفریت در دوران باستان وقبل از تاریخ به دلیل داشتن سختی بالای سنگ  بجای چاقو و ابزار تیز استفاده میشد که به همین دلیل در شرق بنام“سنگ تبر” معروف بود.
مسلمانان برای ثبت آیات الهی خود روی سنگ یشم حکاکی می کردند و در مکزیک و آمریکای جنوبی مرتبه ویژه ای داشت که حتی آن را نماد آب و زندگی می نامیدند. همچنین در چین باستان از شکل های مختلف سنگ یشم به منظور خوش بختی ، افزایش طول عمروافزایش عشق و محبت استفاده میشد.
سنگ یشم در ایران باستان سنگی وارداتی بود که از چین وارد میشد و این نشان از رابطه تنگاتنگ ایران و چین بین قرن های چهارده میلادی تا هفدهم میلادی است که نمونه بارز آن کشف پسری سنگی در گیلان است و همچنین کشف جامی با پایه ای از جنس یشم با سنگ نوشته ای با اسم خشایارشاه که روی لبه آن 12 تا سر قو نقش بسته شده در تخت جمشید است.
از طوایف سلطنتی هر کس که بنیه مالی داشت ، مثل زمان حال به دنبال خریدن یا بدست آوردن تیکه ای ازیشم بود.
سختی سنگ یشم جیدیت بین شش و نیم تا هفت است در مقیاس موس و دارای درخشندگی مات وحالت مرواریدی دارد و خاکه آن سفید رنگ است.
یشم جادئیت ازنظر رنگ دارای رنگبندی زیادی است و به رنگهای سیاه، سبز، سفید، زرد، قهوه ای و زرد وجود دارد که رنگ سبز زمردی و شفاف آن گران قیمت و ارزشی است . لازم به ذکر است رنگ سبز یشم ناشی از وجود مقدار ناچیز کروم در ترکیب آن است.

(0) نظر
X